értelmezőszótár.hu

Tudományos és Köznyelvi Szavak Magyar Értelmező Szótára

Találatok erre: dorsalis

SzóJelentés
vena / venae intercapitulares
A kéz dorsalis és palmaris, vagy a láb dorsalis és plantaris vénáit összekötő erek.
notochord
Ld. chorda dorsalis.
epimer
A myotom dorsalis része (Ld. myotom)
pseudotabes (görög)
A tabes dorsalis tüneteivel járó kórkép.
taboparalysis0 (latin-görög)
Tabes dorsalis szövődése paralysis progressivával.
dorsalis 2
latin
dorzális, hátulsó, a hát irányában levő, hát…, háti, háthoz tartozó (anatómia)
flexura dorsalis
Az embryonalis életben a középső dorsalis régióban található.
tabes dorsalis
Hátgerincsorvadás. tabeses neurosyphilis.
sörény
Balatonfüreden a hal hátúszószárnyát (pinna dorsalis) nevezték így.
taboparalysis, is f Gr
latin
Tabes dorsalis szövődése paralysis progressivával (orvosi)
Bechterew-féle mag
Nucleus vestibularis dorsalis: az egyensúlyi ideg dorzális magva (anatómia)
filiformis papilla
Számos megnyúlt hengeres elszarusodott nyúlvány a nyelv dorsalis felszínén.
halsörény
Szegeden a fésűshalak vagy tüskeparáshalak, sügérfélék (Percoidei) hátsörényúszója (pinna dorsalis)
Acrel ganglion
A csuklóízület dorsalis felszínén a nervus interosseus posterioron levő pseudoganglion (anatómia)
diencephalon, pl. diencephala
A prosencephalon része, amely az epithalamusból, a thalamus dorsalis részéből, a subthalamusból és a hypothalamusból áll.
vena / venae profundae clitoridis
A clitoris dorsalis oldaláról a plexus venosus vesicalishoz futó vena / venae.
fascia antebrachii dorsalis
latin
dorzális alkarpólya (anatómia)
nervus dorsalis clitoridis
A nervus pudendus mély végága, mely elsősorban a glans clitoridist látja el, miután a diaphragma urogenitalén áthaladva végigfut a corpus clitoridis dorsalis felszínén.
nervus dorsalis penis
A nervus pudendus mély végága, mely ágakat adva áthalad a diaphragma urogenitalén, majd végigfut a penis dorsalis felszínén, beidegezve a penis bőrét, a preputiumot, a corpus cavernosusokat és a glanst.
nervus dorsalis scapulae
Rostjai az ötödik, hatodik, hetedik cervicalis ideg ramus ventralisaiból erednek, lefelé haladva ellátja a musculus levator scapulaet, a musculus rhomboideus majort és minort.
nervus digitales dorsales pedis
A lábujjak proximalis és középső perceinek dorsalis felszínén lévő bőrt ellátó idegek.
taboparesis
Taboparalysis. Olyan állapot, melyben a tabes dorsalis és a bénulás általános tünetei együtt mutathatók ki.
vena / venae dorsalis profunda clitoridis
A plexus venosus vesicalis mellékága; a clitoris dorsalis részén lévő fasciához fut.
metasyphilis (görög)
Syphilisben kialakuló tabes dorsalis és progressiv paralysis régebben használatos együttes elnevezése (orvosi)
vena / venae dorsalis profunda penis
A penis dorsalis részén, mélyen a fascianál haladó véna; a plexus venosus prostaticus mellékága.
Clarke-oszlop
Sejtcsoport a hátsó szarv tövénél, a gerincvelőben (nucleus dorsalis medullae spinalis, Stilling-oszlop) (anatómia)
epispadiasis
Olyan malformatio, melyben az urethra nyitva marad a penis dorsalis felszínén; gyakran együttjár a húgyhólyag exstrophiajával.
aponeurosis dorsalis digitorum (görög)
Az ujjak kézháti bőnyéje (anatómia)
commissura dorsalis et ventralis
latin
Tető- és fenéklemez eresztéke (anatómia)
musculus obliquus bulbi dorsalis
latin
Szemgolyó felső ferde izma (anatómia)
musculus rectus bulbi dorsalis
latin
Szemgolyó felső egyenes izma (anatómia)
nucleus dorsalis nervi vagi
A negyedik agykamra alapján a bolygóidegi háromszögben (ala cinerea) elhelyezkedő visceromotoros mag. Belőle erednek A nervus vagus parasympathicus rostjai a szívizom, valamint a légző- és béltraktus simaizomzatának és mirigyeinek beidegzésére.
vena / venae scapularis dorsalis
Az arteria scapularis descendens követő vena / venaeja; a vena / venae subclavia vagy a vena / venae jugularis externa mellékága.
nucleus cochleares
A fossa rhomboidea recessus lateralisának alapján a pedunculus cerebellaris inferior dorsalis és lateralis felszínén elhelyezkedőnervus cochlearis dorsalis ésnervus cochlearis ventralis. A nervus vestibulocochlearis cochlearis részének rostjai ide érkeznek és ezek a lemniscus lateralis vagy a központi hallópálya fő forrásai (NA anatómia)
conicalis papilla,
Számos kiemelkedés a nyelv dorsalis részén, melyek elszórva a filiformis papillák között helyezkednek el. Hasonlítanak a filiformis papillákhoz, de rövidebbek azoknál.
fasciculus, mamillothalamicus
Vaskos, tömör idegrostköteg, amely mindkét oldalon dorsalis irányba fut a corpus mamillaretól és a thalamus elülső magjában végződik.
mamillaris nyúlvány
Tizenkettedik háti és az ágyéki csigolyák felső ízületi nyúlvány dorsalis részén található kinövés (processus mamillaris, metapophysis) (anatómia)
nervus digitales dorsales
A nervus radialis és A nervus ulnaris végső ágai a kézfejen, melyek az ujjak proximalis és középső perceinek dorsalis részén lévő bőrt látják el.
neuromer
A fejlődő velőcső falának kiemelkedései, különösen a rhombencephaloné / rhombomereké; a fejlődő gerincvelő ama szegmentuma, amelyhez a dorsalis és ventralis gyökerek kapcsolódnak.
vena / venae dorsales superficiales penis
A penis dorsalis oldalán, a fascia penis felett elhelyezkedő vena / venaepár, mindkét oldalon a vena / venae pudenda externa mellékágai.
fungiformis papilla,
Számos kis gomba alakú kiemelkedés a nyelv dorsalis felszínén, melyeknek teteje szélesebb, mint az alapja. Számos papilla epitheliumában ízlelőbimbók helyezkednek el.
sulcus medianus dorsalis et ventralis
latin
Tető-és fenéklemez középső barázdája (anatómia)
vena digitalis dorsalis propria manus
Kéz saját hátulsó ujj-vénája.
funiculus posterior
A gerincvelő hátsó fehér kötege, egy nagy ékalakú rostköteg, amely a hátsó szürke köteg és a septum posterior medianum között húzódik és főként a dorsalis gyökök rostjai akotják.
rhombencephalicus tegmentum, pl. tegmenta
A hídnak a mesencephalonban folytatódó része. Állománya reticularis elrendezésű, tractusokból és az agyidegek nucleusaból áll, a híd hátsó részét alkotja (pars dorsalis pontis)
vena / venae cephalica
A kéz dorsalis vena / venae hálózatának radialis szélén ered, felfelé halad a könyök előtt és a kar lateralis oldalán; a vena / venae axillaris felső részébe ürül.
nervus spinales
A gerincvelőből eredő idegek; 31 pár létezik, mindegyik két gyökérrel kapcsolódik a gerincvelőhöz: anterior és posterior vagy ventralis és dorsalis; ez utóbbin egy körülírt megvastagodás, a ganglion spinale különíthető el; a két gyökér a foramen intervertebralisban egyesül, majd a kevertnervus spinalis csaknem amanal egy ventralis és dorsalis elsődleges ramusra válik szét, az előbbiek a törzs anterolateralis részét és a végtagokat, az utóbbiak a valódi hátizmokat és a hátat borító bőrt látják el.
vena / venae profunda penis
A penis dorsalis oldalán lévő mély fascia közelében helyezkedik el. A plexus venosus prostaticushoz csatlakozik, miután átlép a ligamentum pubis arcuatum és a ligamentum perinei transversum közötti résen.
vena / venae cerebri superiores
A féltekék corticalis részének dorsalis konvexitását ellátó számos (8-10) vena / venae, melyek a sinus sagittalis superiorba ürülnek, a subduralis térben rostralisan kanyarodva, hogy előremutató hegyesszögben lépjenek be a sinusba.
lamina, pl. laminae of vertebral arch
Csigolyaív lemeze a csigolyaív posterior ellapult része a csigolyanyúlványok és a középvonal között, mely a gerinccsatorna dorsalis falát alkotja; a processus spinosus a jobb és a bal lamina találkozásánál ered. l. arcus vertebrae., neuraphophysis (anatómia)
mamillotegmentalis fasciculus
Kicsiny idegrost köteg, ami hátrafelé hagyja el a mamillaris testeket, rövid szakaszon együtt halad a tractus mamillothalamicus rostjaival, majd az agytörzs felé fordul lefelé, és a mesencephalon dorsalis és ventralis tegmentalis magjaiban végződik (fasciculus mamillotegmentalis) (anatómia)
vena / venae pudendae externales
Megfelelnek a hasonló nevű artériáknak; a vena / venae saphena magnaba vagy közvetlenül a vena / venae femoralisba ürülnek; hozzájuk csatlakozik a vena / venae dorsalis superficialis penis (vagy clitoridis), és a vena / venae scrotales (vagy labiales) anteriores.
vena / venae basilica
A kéz dorsalis vena / venaes hálózatának ulnaris oldalából ered; az alkar medialis oldalán átfordul, a vena / venae cubitalis mediana révén kommunikál a vena / venae cephalicaval, és a kar medialis oldalán halad felfelé, hogy a vena / venae axillarishoz csatlakozzon.
tegmentalis decussatio
A bal és a jobb tectospinalis és tectobulbaris tractusok dorsalis tegmentalis decussatioja (fountain- vagy Meynert decussatio, d. fontinalis). 2 A bal és a jobb rubrospinalis és rubrobulbaris tractusok ventralis tegmentalis decussatioja (rubrospinalis- vagy Forel kereszteződés); mindkettő a mesencephalonban történik. decussationes tegmenti (anatómia)
nervus suralis
A nervus tibialisnervus cutaneus surae medialis nevű ága és A nervus peroneus communis peronealis kommunikáló ágának egyesülésével jön létre, rendszerint a lábikra középső részén, bár ez elég változó; innentől a vena saphena parvat kísérve fut, megkerüli a külbokát és a lábhátra mintnervus cutaneus dorsalis lateralis fut ki.
nucleus fasciculi cuneati
A nagyobb Burdach mag; a gerincvelő hátsó oszlopának három magja közül az egyik; az obex szintjében illetve az alatt, a medulla oblongata dorsalis felszínéhez közel helyezkedik el, hátsógyökér rostokat kap az azonos oldali kéz és kar érző beidegzésének megfelelően; medialis társával, A nervus fasciculi gracilissel együtt a lemniscus medialis fő forrása.
vena / venae antebrachii mediana
A hüvelykujj dorsalis részének alapjánál kezdődik, a radialis oldal körül kanyarodik, felfelé halad az alkar közepén, és közvetlenül a könyökhajlat alatt vena / venae cephalica mediana-ra, valamint vena / venae basilica mediana-ra válik szét; néha alacsonyabban oszlik, egyik ága a vena / venae basilica-ba ömlik, a másik a vena / venae mediana cubitibe.
nervus abducens
A hatodik agyideg; kis, motoros ideg, mely a szem musculus rectus lateralisat látja el; a híd tegmentumának dorsalis részén, a fossa rhomboidea felszíne alatt közvetlenül ered, az agyból a medulla oblongata és a híd hátsó határa közötti fissuranál lép ki; a clivus duraját átfúrva áthalad a sinus cavernosuson, az orbitaba a fissura orbitalis superioron lép be (anatómia)
nervus pudendus
A második, harmadik, negyedik keresztcsonti gerincvelői idegek elsődleges ramus ventralisaiból alakul ki; a medencéből a foramen ischiadicum majoron lép ki, hátulról megkerüli a ligamentum sacrospinalét és az arteria pudenda interna kíséretében a foramen ischiadicum minuson át kilép a gátra; leadja a nn. rectales inferiorest, végigfut a canalis pudendalison a fossa ischiorectalis oldalfalában ésnervus dorsalis penisként vagy clitoridisként végződik.
tabeses neurosyphilis
A nervus típusa, melyben a gerincvelő - különösen a lumbosacralis terület - hátsó gyökerei a fertőzés legfőbb helyei, ez ataxiát, hypotoniát, impotentiát, székrekedést, hypotoniás húgyhólyagot, areflexiát és Romberg pozitivitást eredményez; egyéb tünetei lehetnek a lancináló fájdalmak (leggyakrabban a lábakban), a zsigeri krízisek, az Argyll-Robertson pupillák, a látóidegsorvadás és a Charcot-ízületek; a legtöbb betegben kóros a liquor cerebrospinalis. tabes dorsalis.
nervus suboccipitalis
Tarkó alatti ideg: az első nyaki ideg dorsalis ága, mely a trigonum suboccipitalen áthaladva ágakat ad a musculus rectus capitis posterior majorhoz és minorhoz, az obliquus capitis superiorhoz és inferiorhoz, a rectus capitis lateralishoz és a semispinalis capitishez; általában úgy tartják, hogy az első nyaki gerincvelői ideg csak motoros rostokkal rendelkezik, de A nervus suboccipitalis egy kommunikáló ágon keresztül proprioceptív érző rostokat kap a második nyaki gerincvelői idegből.
superior cerebellaris pedunculus
Vastag idegszálköteg, rostjai a dentatus és az interpositus magokból származnak, a cerebellumból rostralis irányba lépnek ki és a IV. agykamra fala mentén haladnak végig. A köteg alábukik az agytörzs dorsalis felszínéről a középagyi tegmentumba, ahol összes rostja kereszteződik és a superior cerebellar p. tömeges decussatióját alkotja. A köteg egy része az ellenoldali nucleus ruberben végződik, a nagyobb része rostralisan folytatódik a thalamus ventralis középső, ventralis posterolaterális és centrális laterális magjaihoz.
raphe magok
A tegmentum- mesencephali, pontis és medullae oblongatae középső síkjában, valamint a mentén elhelyezkedő változatos, páratlan idegsejtcsoportok gyűjtő elnevezése; A nervus centralis tegmenti superior, A nervus raphes dorsalis, A nervus raphes pontis, A nervus raphes pallidus, valamint A nervus raphes obscurus; ezen magok neuronjait az indolamin átvivőanyag, a szerotonin tartalmuk jellemezi; szerotonint szállító axonjaik rostralisan kilépve a hypothalamushoz, a septumhoz, a hippocampushoz, valamint a gyrus cingulihoz futnak és az agytörzsbe, a kisagyba, illetve a gerincvelőbe vetülnek.
nucleus paraventricularis
A hypothalamus elülső felének periventricularis mezőjében levő nagysejtű neuronok háromszögletű csoportja. Sejtjei megegyeznek A nervus supraopticus sejtjeivel; axonjainak kb. 20%-a részt vesz a tractus supraoptico-hypophysealis képzésében, működésében pedig a hypophysis hátsó lebenyével áll összeköttetésben; rostokat küldenek az agytörzsi magvaknak (dorsalis motoros mag,nervus tractus solitarii) és a gerincvelő intermediolateralis sejtoszlopának a háti, az ágyéki és a keresztcsonti szelvényekben; hasonló leszálló autonóm rostok erednek a lateralis és a hátsó hypothalamicus magvakból.
nucleus subthalamicus
Egy körülhatárolt, bikonvex lencse alakú mag, mely a subthalamus ventralis részén, a capsula interna peduncularis részének dorsalis felszínén, a substantia nigratól közvetlenül rostralisan helyezkedik el. A mag a globus pallidus lateralis részéről topografikus, az azonos oldali motoros kéregtől somatotop elrendezésben kap információkat; a thalamus centrum medianumából jövő afferensek kisebb kötege a mag rostralis részében végződik. A nervus subthalamicus a globus pallidus mindkét részére, a substantia nigra pars reticularisahoz, valamint egy kisebb úton az azonosoldalinervus pedunculopontishoz vetül.
nervus medianus
A plexus brachialis medialis és lateralis fasciculusaból alakul ki, medialis és lateralis gyökerének egyesülésével; ellátja az alkar elülső izomrekeszének izmait a musculus flexor carpi ulnaris, valamint a flexor digitorum profundus ulnaris felének kivételével; átmegy a canalis carpin és beidegzi a thenar izmait (kivéve az adductor pollicist és a flexor pollicis brevis mély fejét) egy visszaforduló ágon keresztül; érző rostokat a radialisan fekvő három és fél ujj bőrének distalis palmaris és dorsalis részéhez, valamint a környező tenyérrészhez visz. A nervus medianus leggyakrabban kompresszió útján sérül a "carpalis alagút szindrómában", mely a hüvelykujj szembefordításának képtelenségét (majom kéz), valamint a kéz radialis részének érzéketlenségét eredményezi.
inferior cerebellaris pedunculus
Nagy páros idegrostköteg, a nyúltvelő felső részének dorsolateralis felszínén alakul ki, a fossa rhomboida lateralis recessusa alá nyúlik és dorsalisan kanyarodik a cerebellumba a középső cerebelláris pedunculusoktól mediálisan. Egy nagyobb (laterális) kötegből, a corpus restiforméból, egy kis (mediális) kötegből és a juxtarestiformis testből áll. Ezt az összetett köteget alkotó rostok a spinális neuronokból és a medullához kapcsolódó magvakból származnak. Legnagyobb részét (corpus restiforme) az oliva inferiorból származó keresztezett rostok adják; ezenkívül alkotórészei a tractus spinocerebellaris dorsalis és a lateralis reticularis mag cerebelláris projectiói, valamint az accesorius nucleus cuneatus, a paramedián reticularis magvak és a perihypoglossus magvak. A vestibulocerebellaris rostok a p. cerebellaris inferior mediális részét alkotják, ezeknek a rostoknak az önálló elnevezése a juxtarestiformis test.
thalamus, pl. thalami
A szürkeállomány nagy, tojás alakú tömege, mely a diencephalon nagyobb, dorsalis részét alkotja. A capsula internatól és a nucleus caudatus testétől, valamint farkától medialisan helyezkedik el. Medialis felszíne a harmadik agykamra oldalsó falának hátsó részét alkotja. Hátsó felszíne tovább osztható lateralis háromszögre, mely az oldalsó agykamra testének (centrális rész) alapját képezi, és medialis háromszögre, melyet a velum interpositum fed be. Farokszerű caudalis része előre, a pedunculus cerebri posterolateralis része felé kanyarodik, és a lateralis corpus geniculatumban végződik. A thalamus, pl. thalami számos, anatómiailag és funkcionálisan eltérő sejtcsoportból vagy magból áll, melyeket általában a következőképpen osztályoznak: 1) Sensoros továbbító magok (nucleus ventralis posterior, corpus geniculatum lateralis és medialis), melyek mindegyike speciális közvetítő rendszerrel van ellátva, továbbá a kéregállomány elsődleges érzékelő területeivel állnak összeköttetésben. 2) "Másodlagos" továbbító magok (nucleus ventralis, intermedialis és nucleus ventralis anterior), melyek a globus pallidus medialis részéből, az ellenoldali mély cerebellaris magokból (cerebellothalamicus rostok), valamint a substantia nigra pars reticularisaból kapnak rostokat, és a motoros cortex különböző részeivel állanak összeköttetésben. 3) A limbikus rendszerrel kapcsolatban lévő nucleus: az összetett nucleus anterior a mamillothalamicus rendszeren keresztül kapja, és a gyrus fornicatusba továbbítja az ingert. 4) Összekötő nucleusok (nucleus medialis dorsalis, nucleus lateralis, beleértve a nagy pulvinar thalamit), melyek mindegyike az asszociáló cortex jelentős részével kapcsolódik. 5) A középvonalbeli és intralaminaris magvak vagy "nem-specifikus" magok (nucleus centromedialis, nucleus centralis lateralis, nucleus paracentralis, nucleus reuniens)
tractus spinothalamicus
A gerincvelő lateralis funiculusanak ventralis részében lévő, nagy, felszálló rostköteg, mely a hátsó szarv sejtjeiből ered, a gerinc valamennyi szintjén, és a köteg keletkezési helyén belül keresztezi a fehér állományt. A tractus spinothalamicus a gerincvelőtől az agytörzs felé halad, ventrolateralisan helyezkedik el, számos rostot közvetít a rhombencephalon és a mesencephalon formatio reticularisahoz, a mesencephalon centrális szürkeállományának lateralis részéhez, és a colliculus superior mély, valamint közti rétegeihez. A megmaradó rostok alkotják a valódi tractus spinothalamicust, mely belép a diencephalonba, és a thalamus nucleus ventralis posteriorjában (caudalis rész), továbbá intralaminaris magjaiban végződik. A tractus felszálló, a gerinc felé haladó ágának része a dorsalis felszín, a lateralis tractus spinothalamicus, mely a fájdalommal és a hőérzékeléssel összefüggő ingereket közvetíti, valamint egy inkább ventralis rész, az elülső tractus spinothalamicus, amely a tapintási érzéseket továbbítja (anatómia)
ventriculus tertius
Harmadik agykamra, keskeny, vertikális elhelyezkedésű, szabálytalan négy oldalú üreg a középső síkban, mely a lamina terminalistól az aqueductus mesencephalicus részéig terjed. Ez a kamra a rostrodorsalis sarkainál a jobb és bal foramen interventricularen keresztül mindkét oldalkamrával közlekedik. Keskeny tetejét a tela choroidea alkotja, mely mindkét oldalon a tenia thalamihoz kapcsolódik; lateralis falát a thalamus medialis felszíne, a sulcus hypothalamicus alatt pedig a hypothalamus adja, mely a kamra alját is alkotja. Oldalról nézve a harmadik agykamra számos szöglettel bír: alsó falában előről hátrafelé 1) a recessus opticus a lamina terminalis alapja és a chiasma opticum dorsalis része közötti hegyesszögben, 2) a recessus infundibuli, mely ventralisan az infundibulumba terjed, de a hypophysis nyélbe nem, 3) a recessus mamillaris vagy inframamillaris, melyet a corpus mamillarek kamrába való beboltosulása okoz. Dorsocaudalis sarkából nyúlik ki caudalisan a tobozmirigy nyelébe a recessus pinealis (anatómia)