értelmezőszótár.hu

Tudományos és Köznyelvi Szavak Magyar Értelmező Szótára

Találatok erre: csehov

SzóJelentés
csehó
Borkimérés, italbolt, italozó, késdobáló.
pipogya
A gyenge akaratú, gyáva, málészájú, visszahúzódó "Csehov: Pipogya nő".
aphakia, ae f
latin
Szemlencsehiány (biológia)
lagymatag
Határozatlan, bátortalan, félszeg. "Hát szabad ilyen lagymatagnak lenni? (Csehov: Pipogya nő)".
csehtopáz
Ld. citrin.
görgőcsehal
Ld. görgécse.
knédli (német)
Gombóc, gőzgombóc, csehgombóc.
sztaroszta (orosz = "a törzs véne")
Polgármester a régi Csehországban.
torzítás
Lencsehiba, optikai hiba.
aberratio chromatica
latin
Színi eltérés (szemlencsehiba) (orvosi)
aphakia (görög)
Szemlencsehiány (fejlődési rendellenesség, orvosi)
aplanaticus (görög)
Aberratio sphaerica nélküli, ezt a lencsehibát korrigáló (foto, optika)
taboriták
A husziták balszárnya: a dél-csehországi Taborból kapta nevét.
Cseh gólyaorr
Geranium bohemicum (növény)
Cseh kucsmagomba
Verpa bohemica, Ptychoverpa bohemica var. bohemica (növény)
Cseh tyúktaréj
Gagea bohemica (növény)
cseh kucsmagomba
Ptychoverpa bohemica (gomba)
polka (cseh)
Gyors ütemű cseh népi körtánc, amely stilizált formában meghonosodott a színpadi zenében, műzenében is (zene, tánc)
vesicula lentis
Lencsehólyag, az az ectodermalis invaginatio, mely az embryoban a szemkehellyel szemben alakul ki; ez a szemlencse kezdeménye (anatómia)
cataracta membranosa
A cataracta szekunder formája, a megvastagodott tok maradványaiból és a degenerálódott lencserostokból képződött lencsehomály (orvosi)
zsebrák (cseh = "koldus")
Eredetileg: XV. sz. -i csehországi antifeudális küzdelmek katonája. "Nem lelkesül fel Ziska nagy nevére, s rég elmosódott lelkéből Giskra és a zsebrákok hosszú harca" (Jókai). Később már fosztogató, harácsoló katonát jelentett. A hazánkban garázdálkodó cseh zsoldosok miatt volt "koldus"és "zsugori"értelme is. Régies szó.
Bach-huszárok
A Bach-korszak Cseh- és Morvaországaiból behozott, és ünnepélyes alkalmakkor magyar ruhába bujtatott hivatalnokainak gúnyneve.
bökle
Ökle. Egy tőből fakad a német Uklei és Ückelei szavakból, továbbá tót oklajka- és cseh auklei nevekből.
Dalibor (férfi keresztnév) (cseh)
Jelentése ismeretlen.
Jarmila (női keresztnév) (cseh)
Jelentése: tavasz + kedves.
bohém (francia :cseh, cigány)
A holnappal nem sokat törődő, a társadalmi formákra keveset adó, rendezetlen életviszonyú, meleg kedélyű, jószívű, magát a bajokon hamar túltevő. Gyakorta nevezik így a művészeket, akik a szokásostól eltérő életvitelükkel kicsit könnyelműnek, de általában igen derűsek. "A Bohémélet Giacomo Puccini négyfelvonásos operája"
bohém (francia = "csehországi cigány")
Könnyelmű, kötetlen életmódot folytató művész, író. Tágabb értelemben: mulatós, pénzét könnyen szóró, rendezetlen életmódú ember. "Bőkezű volt, tékozló, könnyelmű, igazi bohém" (Kosztolányi). Bohémie am. "Csehország"); mai értelmében H. Murger francia író hozta divatba párizsi művészvilágról szóló híres, "Bohémélet” c. regényével (1847-48), amelyből Puccini ismert operája is készült.
husziták
Husz János (13669-1415) parasztvezér követői. Csehországi eretnek mozgalom a XV. sz. -ban mérsékeltebb hívei (a kelyhesek) csak az egyház hatalmának megnyirbálását és a cseh nemzeti függetlenséget akarták, de népi szárnya, a táboriták, gyökeres társadalmi változásokat követeltek. Zsigmond császár hadat indított ellenük, de a vitéz táborítákat csak árulás útján tudta legyőzni.
pukedli (német)
Lányok könnyed térdhajlítása üdvözletül. "Eveline kecses pukkedlit vágott, amint azt a cseh táncmestertől tanulta" (Mikszáth). A szokással együtt a szó is elavult.
képalkotási hibák
Lencsehibák: optikai készülékek azon képalkotási hibái, melyek következtében a tárgypontból kiinduló fénysugarak nem a képpontban egyesülnek (pl. színhiba, nyíláshiba, asztigmatizmus, képmező-hajlás, torzítás) (fizika, optika)
tót
A nyugati szlávok egyik csoportját alkotják a szlovákok. A legnagyobb számban a Trianon előtti Magyarország felvidéki részén éltek. Általános elnevezésük tót volt. Földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkoztak. Magyarországon elsősorban Gömör, Pest és Békés megyében és Nyíregyháza mellett települtek le. A Felvidékről érkező tót mesterek, az üvegesek, drótosok egészen a második világháborúig járták az országot. 1918-ban alkották meg a csehekkel együtt Csehszlovákiát. Most önálló államként találjuk hazánktól északra Szlovákiát.
Választófejedelem
Így nevezték a római szent birodalom hét fejedelmét, aki a XIII. század közepétől a német császárt illetve királyt választotta. Ilyenek voltak a mainzi, trieri és a kölni érsek, a rajnai pfalzgróf (később bajor herceg), a szász herceg, a brandenburgi őrgróf és a cseh király.
fabatka
Csak a fabatkát sem ér ("értéktelen") szólásban használatos. A batkia (eredetileg bapka) XVI. sz. -i csehországi aprópénz volt, nálunk is előfordult. A fa előtag tréfásan nyomósítja az értéktelenséget (mondtak rég fapénzt, fagarast is), hisz valójában fából nem csináltak pénzt.
drótostót
Az első világháború végéig, amíg nem alakult meg az akkori Csehszlovákia, a Felvidéken élő szlovákokat tótnak nevezték. Közülük igen sokan voltak, akik vándormesterségeket űztek. Edények drótozását, foltozását végezte a drótostót, de voltak üveges tótok is. Faluról falura járva hangos szóval hirdették magukat és javították a régi vas- és bádogedényeket.
panoráma (görög = "minden látható (dolog))"
Látkép, körkép, táj vagy város magaslatról áttekinthető látványa. "A csúcsról a Tátra lenyűgőző panorámája tárul elénk". Régebben: vásári mutatványosbódé, amelyben képeket és furcsaságokat lehetett látni, némiképp hasonlóan a panoptikumhoz. "Mert elvégre panorámák azelőtt is voltak, amelyekben képeket meg más ritka dolgokat mutogattak hozzáértő csehek" (Tömörkény). A művészetben: körkép, kisebb épület kör alakú falát betöltő festmény. Ilyen Feszty Árpádnak a magyarok bejövetelét ábrázoló körképe a Városligetben a háború előtt . A fényképezésben a szokásosnál jóval nagyobb látószögű, igen széles fényképet nevezik panoráma-felvételnek.