értelmezőszótár.hu

Tudományos és Köznyelvi Szavak Magyar Értelmező Szótára

Találatok erre: ötvös

SzóJelentés
ötvös
Az aranyműves, ezüstműves utódszakmáját ötvösként ismerjük. Ma együttes a képzése az ékszerkészítő és a drágakőcsiszoló foglalkozással.
Mentor, oris m
latin
híres ötvösmű-készítő i.e. 360 körül
filigrán (francia)
Arany-és ezüstszálakból készült finom ötvösmunka: melltű, fülbevaló, dísztárgy.
hidas
Disznóól. "A disznó bekerült a hidasba, Tóth Pál a börtönbe" (Eötvös K.). Tájnyelvi szó.
reformál (latin = "visszaalakít")
Megújít, átrendez, reformokat vezet be. "Eeötvös József hathatós intézkedéseivel megreformálta magyar közoktatást". Vallási megújítást hoz.
boglár
Ötvösmunkával díszített gomb, csat vagy más ékítmény, ékszer, amelyet díszruhán, fövegen (l. ott), övön viselnek, és arany vagy ezüst fonallal szövik át.
szilencium (latin = "hallgatás")
Bizonyos foglalkozási ágakban (pl. ügyvédeknél) a működés átmeneti tilalma valamely vétség miatt. "Az ifjú ügyvéd kétségtelenül szilenciumot kapott volna, ha az alispán nem szólal föl mellette" (Eötvös J.)
berbécs (román)
Kos vagy ürü ("herélt kos"); általában birka. "Előhozom a legszebb berbécsemet, azt magam leölöm, megnyúzom" (Jókai). Báránybőr süveg, kucsma. "Lekapta fejéről a berbecset (Eötvös K.) Az az erdélyi tájnyelvben elevenen élő szó.
griffmadár
Mesebeli állat, amely a sas és az oroszlán vonásait egyesíti. Már a régi, ókori művészetben is kedvelt motívum volt. Az avar ötvösművészek is szívesen használták. Vélhető, hogy ilyen közvetítéssel jutott el hozzánk és vált népmeséink gyakori alakjává. Több magyar család címerében is feltűnik.
padmaly
Folyótól alámosott partfal; vízmosta parti üreg - ritkán "padlás"értelemben is használták a padmalyon holmi ruhák, bútordarabok heverésztek (Eötvös K.) szláv eredetű népnyelvi szó (tkp. "alámosás"), régies; megesik, hogy tévesen padlónak, padlatnak értik ".
kartauziak
A XI. s. -ban alapított katolikus szerzetesrend, mely különösen szigorú szabályzatáról nevezetes, tagjai pl. némasági fogadalmat tesznek. Eeötvös "A karthausi” c. regényének hőse ebbe a rendbe lép szerelmi bánatába. A franciaországi Chartreuse (latinosan Carthusia) városában alapították a rend első kolostorát; a chartreuse (ejtsd: sartrőz) néven ismert likőrt ennek a rendnek az atyái készítik régi titkos recept alapján.
istenkedik
Könyörög, rimánkodik. "Addig istenkedtem, míg utoljára azt mondta: nem bánná ő az udvart, de mi lesz a gyöppel?" (Móra). Sopánkodik, kesereg, panaszkodik. "Hiába Istenkedett kurucoknak fogytán, labancoknak szaporodtán, ország veszedelmén" (Eötvös K.). Ritkábban: bizonykodik, fogadkozik. "Váltig istenkedett, hogy egy fillérig megadja pénzt". Istent emlegeti a könyörgő ("az Istenre kérem!"), a kesergő ("jaj, Istenem!") és a fogadkozó is ("Isten bizony!"). Innen a szó többféle értelme a népnyelvben és az irodalmi nyelvben fordul elő.